Pohádkové vánoce

Příjemnou předvánoční školní atmosféru si žáci 3. třídy zpříjemnili pátečním výletem na vsetínský zámek. V prostorách zámků se prostřednictvím výstav a lektorského programu na chvíli vrátili do starých valašských vánočních časů.

Za dlouhých zimních večerů 15.říjen 20168.leden 2017

betle

Paní průvodkyně seznámila děti s tím, jak trávili naši předci na Valašsku dlouhé zimní večery. Ty vyplňovali především prací – výrobou rozmanitého nářadí a náčiní pro sebe i na prodej. Nahlédnout žáci mohli do valašské jizby, kde se většina těchto činností odehrávala. Dominantou výstavy však byl velký šestimetrový vyřezávaný betlém řezbáře Aloise Zádrapy z Lidečka, který kromě betlémské scény vyobrazuje i činnosti, kterým se Valaši v minulosti v průběhu roku věnovali.

Protože k zimnímu období patřily i zvyky a obyčeje, pro něž je typické převlékání. Poznáte, kdo se pod maskou skrývá?

Na zámku mohly děti také vidět několik nádherně nazdobených vánočních stromečků baňkami podniku Irisa Vsetín. Na památku si jednu baňku vlastnoručně ozdobily a vzaly si jako dárek domů. Odměnou byl rovněž pro některé z nich krásný výhled ze zámecké věže na mrazivě bílý předvánoční Vsetín.