Osvětim - Svědomí lidstva
Osvětim (německy Auschwitz) je polské město, které si nacisté během druhé světové války vybrali k vybudování koncentračního tábora. Když už kapacita tohoto tábora nestačila, tak byl v nedaleké vesnici Březinka vystavěn Auschwitz II, který je považován za jeden z největších vyhlazovacích táborů. Tady měla být převedena do praxe nacistická myšlenka „konečného řešení židovské otázky“. Uvádí se, že zde zemřelo přes milión obětí, ale skutečnost může být daleko horší. Tábor byl osvobozen 27. ledna 1945 a tento den je považován za „Mezinárodní den památky obětí holocaustu“.
Celý výlet a další postřehy očima žáků devátého ročníku:
„V úterý 8. listopadu jsme třídy 9.A, 9.B a pár žáků osmého ročníku vyrazilo na naučný výlet do koncentračního tábora Osvětim. Vyjeli jsme ráno o půl páté, a i když jsme všichni byli unavení, měli jsme docela dobrou náladu. Čím více jsme se ale k našemu cíli blížili, tím divnější a nepříjemnější jsme měli pocit. Už když jsme vystoupili z autobusu, jsme měli možnost zahlédnout některé z budov tábora. Nikomu z nás se tam najednou nechtělo, ale sebrali jsme odvahu a na prohlídku šli. O koncentračním táboře a životě v něm, nám vše řekl česky mluvící průvodce. Bylo strašné poslouchat, čím vším si museli nevinní lidé projít, jak museli žít nebo možná už jen přežívat, jak museli opustit svou rodinu a přátele, tvrdě pracovat, a nakonec stejně většinou kvůli nedostatku jídla a odpočinku zemřít. I přesto se nám ale tento den líbil a jsme rádi, že jsme se tam mohli podívat.„
„Vyšlo nám krásné počasí. Jedinou vadou na kráse byla minulost těchto táborů. Denně tam přijížděly vlaky (tzv. dobytčáky) plné Židů, Romů, postižených lidí a jiných. Tam je rozdělili do skupin a téměř 80% přijíždějících šlo rovnou do plynu. Zbylých 20% přeživších však moc velké štěstí nemělo. Museli těžce pracovat a přežívat ve velmi nelidských podmínkách. Průměrná délka života v táboře byla 3 měsíce.“
„Na záchod muselo jít najednou 150 lidí a kápové počítali, pak je surově vyhnali.“
„Druhý tábor byl obrovský, dvojnásobně větší než ten první.“
„Z vlasů mrtvých se dělaly koberce.“
„Nejhorší byly ty vystavené věci, které po lidech zůstaly (boty, kufry, brýle, …).“
„Strašné byly pokusy na dětech.“
„Jak tam museli spát – na dřevěných palandách třeba 8 žen pohromadě.“
„Jak mohl velitel tábora se svými dětmi bydlet na dohled od plynové komory a krematoria?“