Přírodopis

S deváťáky jsme opět "cestovali" do pravěku

Trilobity, dinosaury, latimérii, archaeopteryxe a jiné zvláštní pravěké živočichy poznávali naši deváťáci v minulých týdnech v hodinách přírodopisu. Stejně tak vývoj Země, předchůdce člověka, vznik prvních organismů...Došlo i na to, jak si vznik Země a života na ní vlastně představují - měl pravdu Charles Darwin a jeho evoluční teorie nebo existuje Bůh? Mnoho otázek i odpovědí zpracovali do svých projektů, které můžete vidět na hlavním schodišti naší školy - jsou skvělé - a tak jako každý rok mě překvapila fantazie našich nejstarších žáků i nové nápady, se kterými přicházejí.

Badatelské pomůcky díky Zlínskému kraji

Naše škola se zapojila do programu RP04-18 "Podpora ekologických aktivit v kraji". Projektem "Zahrada poznání Vrabčáka Ondráša - pořízení pomůcek pro badatelsky orientovanou výuku" jsme vylepšili vybavenost odborných pracoven (zejména přírodopisu a fyziky) o mnoho přístrojů a zajímavých pomůcek, např. meteostanici, binokulární lupy, laserový dálkoměr, stopky, mnoho určovacích klíčů a leporel, pexesa...Žáci s nimi již postupně začínají pracovat a díky nim je výuka pro ně určitě zábavnější a pestřejší.

Poznej a chraň 2019

Této přírodovědné soutěže je naše škola již tradičním účastníkem. Oblastní kolo se konalo ve čtvrtek 4. dubna pro mladší a 5. dubna pro starší kategorii. Reprezentovala nás dvě družstva z páté třídy a tři z šestého a sedmého ročníku. V silné konkurenci si naši žáci nevedli špatně - nejlepšího umístění - 5. místa dosáhl tým ve složení Veronika Marečková, Zuzana Malíková a Anežka Surá ze 7. ročníku. Tři týmy (Klára Pechalová, Barbora Juřicová a Alice Filgasová ze 6.A, Beatrice Filáková, Denisa Filgasová a Julie Zemánková, Jan Mareček, Hana Kostková a Martina Rašková z 5. třídy) získaly také ocenění za projekt připravený na téma "Byliny, zvláště bylinky" a jejich práce budou vystaveny v krajském kole ve Zlíně. Děkuji všem mladým přírodovědcům za dobrou práci a reprezentaci naší školy.

Okresní kolo Biologické olympiády 2019

Jednou z nejobtížnějších přírodovědných soutěží je určitě Biologická olympiáda - požadované znalosti jsou hodně podrobné a náročné, každý soutěží sám za sebe a do okresního kola je třeba vypracovat samostatně vstupní úkol. Ani tyto požadavky letos neodradily naše čtyři statečné žáky, kteří ze školního kola postoupili do okresního (konaného na gymnáziu ve Valašském Meziříčí) - v mladší kategorii D (6.a 7. tříd) to byla Veronika Marečková ze 7. ročníku, která obsadila skvělé páté místo. Starší kategorii C (8. a 9. tříd) reprezentovali Tereza Kropidlowská z 9.B a Denisa Kovářová a Daniel Mikuš z 8. ročníku. I tito soutěžící dopadli v konkurenci většinou městských škol a gymnázií výborně - Denisa obsadila 5. místo, Tereza 6. a Daniel 18. Děkuji všem čtyřem za skvělou reprezentaci naší školy.

Třídní schůzky s fairtrade občerstvením

Čtvrteční třídní schůzky se již podruhé staly nejen akcí, kde se rodiče mohou informovat na "školní působení" svých dětí, ale také místem milého setkání u dobré kávy, skvělého čaje a pečiva. Ze surovin s certifikací fairtrade je připravili naši osmáci a deváťáci. Fairtrade tým ve složení Gabriela Kozubíková, Vendula Šafaříková, Eliška Nováková, Vojtěch Kovář, Lukáš Kovář a Štěpán Žák připravili také výstavu o pěstování kávy, chystají se na vrstevnické vyučování o kávě a čokoládě ve třídách na druhém stupni a součástí jejich snažení byl také cíl sehnat peníze na tzv. Skutečný dárek (pod záštitou organizace Člověk v tísni). To se jim skutečně podařilo - zbývá už jen vybrat, jestli darujeme kozu, kohoutek na vodu, pomůcky do školy pro děti.... - o nákupu skutečného dárku si rozhodne samotný tým. Děkujeme všem za příspěvky a doufáme, že se tento typ třídních schůzek stane novou tradicí naší školy.